Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат официално на 1 януари догодина. Това стана ясно вчера от съобщение от Унгарското председателство на Съвета на ЕС.

Тази новина донесе облекчение както на страната ни, така и на нашите северни съседи. Припомняме, че по-рано тази година България и Румъния влязоха в Шенген само по море и въздух, тъй като все още не отговаряха на определени критерии, за да бъдат изцяло приети в зоната.

Постижението на Унгарското председателство

Унгарското председателство на Съвета на ЕС постигна своя най-голям успех – да помогне България и Румъния да бъдат изцяло приети в Шенгенската зона. Унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер сподели, че това е исторически час и че победата не е само за двете страни, но и за цяла Европа.

Чрез „отварянето“ на границите ни се очаква да намалеят опашките и да се улесни значително търговията и логистиката на транспортните фирми. Посланик Балинт Одор сподели, че сред останалите приоритети на Унгарското председателство в оставащите две седмици е да се даде допълнителен тласък на страните от Западните Балкани по пътя към ЕС.

Какви промени ще се предприемат по българските граници

На официална среща в Благоевград бе обсъдено какви промени ще се извършат по границата с Гърция. Сред множеството обсъждани въпроси са необходимостта от премахването на табелите, обозначаващи ГКПП „Кулата“, необходимостта от подобряване на инфраструктурата и т.н.

Във Велико Търново пък хората и превозните средства ще бъдат проверявани на случаен принцип през първите шест месеца след приемането на страната в Шенген, като тези проверки няма да се извършват в района на Международното пристанище ГКПП „Свищов“.

Преминаването на ГКПП „Дунав мост 2“ при Видин-Калафат и събирането на таксите ще се осъществява както до момента. Изготвен е план също и за премахване на препятстващите съоръжения на ГКПП „Маказа“. Трите гранични пункта в област Добрич ще функционират според изискванията на ЕС.

По отношение на границите ни с Република Северна Македония, Сърбия и Турция няма да има промяна, тъй като по отношение на тях страната ни се води външна граница на ЕС. Докато няма промяна по отношение на приемането на тези страни в ЕС и Шенген в бъдеще, пунктовете по тези граници ще продължат да работят както до момента – с редовни проверки на всеки преминаващ.

Приемането на страната ни в Шенген е стъпка към сериозна промяна, която ще подобри туризма и обмяната на стоки и услуги.