Московският градски съд отказа да освободи опозиционера Алексей Навални по искането на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ).

Според апелативното постановление ЕСПЧ не се явява висшестояща съдебна инстанция за съдебната система на Руската федерация и няма право да дава на руските съдилища задължителни за изпълнение указания.

Московският съд заявява още, че в самото решение на съда в Страсбург се казва, че то се явява фактически обръщение към правителството на Русия, а не към съдилищата на Руската федерация, поради което няма отношение към предмета на съдебната процедура.

В средата на февруари ЕСПЧ прие решение, в което предписва на Русия да освободи Навални.

По-рано руското министерство на правосъдието заяви, че Русия не може да освободи Навални, осъден по делото "Ив Роше", както се иска в решението на ЕСПЧ, защото това би било груба намеса в работата на съдебната система на суверенна държава. На 2 февруари съд в Москва замени условната присъда на опозиционера от 3-5 години затвор с ефективна.

Причините за отхвърляне на искането

В последното си решение, Московският градски съд отбелязва, че след изписването си от германска клиника, където беше след отравянето си с бойно отровно вещество, Навални в продължение на повече от 30 дни се е укривал, като не е уведомил за промяната на фактическото си местоживеене.

Съдът е отхвърлил аргумента, че Навални е провеждал амбулаторно лечение, като причина да не съобщи на руските власти мястото, където пребивава по време на лечението си.

Освен това, Московският градски съд не е установил нарушения на Конвенцията за правата на човека и основните свободи при замяната на присъдата на Навални от условна в ефективна. Според защитата на опозиционера при това са били нарушени член 6 (за правото на справедлив съдебен процес) и член 7 (за наказание, основаващо се изключително на закона).

Друга свобода, обаче стана факт

Обзор обяви независимост от Несебър! 75 процента от имащите право на глас в града и близки 6 села гласуваха вчера в референдума за отделянето от Община Несебър, което означава, че той е валиден.

„Референдумът е положителен при участвали в гласуването 1626 избиратели. Активността е 76.02%, а отговорилите с „да” в подкрепа са 1139. Това означава, че предпоставките на закона са изпълнени и референдумът е валиден”, обясни председателят на ОИК.

„Това е един исторически момент за Обзор. Има много радост и задоволство в гражданите. Ако всички процедури минат ще се състоят избори за кмет и общински съветници. Категорично се ангажирахме с числа, а те казват, че Обзор спокойно може да се издържа и развива сам”, казват от инициативния комитет.