Представете си да се преместите в друг град или държава, или просто да смените работната си среда. Всичко е ново и нетипично за Вас и Вашия ритъм на живот, който сте изграждали дълго време.
Адаптацията към една нова среда може да отключи положителни и негативни емоции и всичко това е събрано под общото название „културен шок“. В днешната статия ще систематизираме определение за това психологично явление и ще обясним защо и как се преживява.
Що е то културен шок
Културният шок е чувството за дезориентация, което изпитвате, когато сте изложени пред непознат и все още чужд за Вас начин на живот. Това може да Ви обърка, да Ви депресира, или да отключи позитивна емоция във Вас. Симптомите, които можете да почувствате в резултат на това състояние могат да бъдат физически (безсъние, умора, загуба или качване на тегло) и ментални (депресия, тревожност, хиперактивност, превъзбуда).
Терминът е въведен през 60-те години от канадския антрополог Клаверо Оберг, но с годините той се използва по различни и грешни начини. Според професора по психология Сюзън Голдщайн, този термин е използван некоректно, за да се опише един процес на приспособление на емигрантите или новопостъпилите служители.
Постепенно немалко изследователи започват да разпространяват своите разсъждения относно неговото значение. Според тях културният шок е разделен на четири етапа, за които ще разберете още сега.
Етапи на културния шок
- Етап на медения месец – този период е изпълнен с еуфория и положително вълнение, където всичко е интересно, различно и трябва на всяка цена да бъде опознато. Независимо дали сменяте работата, града или държавата всяка една частица от непознатото има свой ритъм, облик и чар, който е в сблъсък с установеното досега, но това по никакъв начин не Ви пречи…все още;
- Етап на преговор – този период върви с голяма табела „Вълнение всяко тука оставете“ и бележи началото на тревогите и фрустрацията покрай ситуации, които до този момент не сте забелязвали и отчитали за важни. Най-малките неща започват да Ви отблъскват, всичко може да Ви обърка и изнерви и започва една носталгия по познатото и изгражданото с години;
- Етап на корекция – с времето тревожността и притесненията затихват и постепенно започвате да навлизате в новия си ритъм на живот. Вие свиквате с настоящото ежедневие, опитвате се да говорите на един език с колеги или съграждани, установявате взаимоотношения и се справяте по рационален начин с трудностите;
- Етап на адаптация (акултурация) – този етап е повод за радост и празнуване. Вие сте се адаптирали успешно в новата среда и дори изпитвате чувство за принадлежност. Това Ви кара да се чувствате част от местното общество, а мястото, в което живеете е Вашето ново вкъщи.
Интересен факт е, че културен шок може да се изживее, когато се върнете обратно в старата среда, защото тя вече не е възприемана от Вас по същия начин („обратен културен шок“).
Съвети за справяне с културния шок
Животът в чужбина или ежедневието на новата работа неизбежно носят със себе си опитите за приспособяване. За да успеете възможно най-бързо и безпроблемно, можете да последвате някои от следните съвети:
- Вземете със себе си любим предмет, който ще Ви накара да се почувствате където да е у дома си – малка плюшена играчка, възглавница, одеяло или снимка на любимите хора. Зоната на комфорт е Вашата защитна бариера от трудностите на чуждия все още свят;
- Бъдете отворени – помислете положително над нещата и се опитайте да се фокусирате върху възможностите, които ще вземете от новата среда. Научаването на местния език, запознаването с чуждата култура или опита да си създадете приятелски отношения могат да Ви накарат да се почувствате по-добре;
- Намерете си своето занимание – обикаляйки новия град, Вие можете да попаднете на нещо, което Ви разпалва и Ви кара да се чувствате жив. Не пропускайте тази възможност.