Вчера стана ясно, че Украйна е изстреляла американски ракети АТАКМС към граничната руска Брянска област. Атаката не е взела жертви, но е предизвикала пожар, който впоследствие е бил потушен.
Преди дни американският президент Джо Байдън даде зелена светлина на Украйна да използва американски ракети, които са с голям обсег. Това идва на фона на няколко събития: Украйна отбеляза 1000 дни от началото на войната, а севернокорейски войски се включват в конфликта.
Естествено, това породи въпроси и предположения за нов етап във войната. Украйна от месеци апелира, че има нужда да използва ракети с голям обсег, за да унищожава военни цели на територията на Русия. По този начин страната се стреми да намали силата и възможностите на противника си.
Отговорът на Русия
След нанасянето на въздушната атака руското управление предупреди, че това значително ще влоши вече изострените отношения между Русия и Запада. Всички тези събития съвпадат и със актуализирането на ядрената доктрина на руската държава. Документът позволява да се обмисля използването на ядрена сила, ако страната бъде извършено ракетно нападение, което е подкрепено от ядрена сила.
Атаките, които в доктрината се определят като потенциална причина за използване на ядрен отговор, са конвенционални ракети, дронове, както и разнообразни летателни апарати, които отговарят на определени критерии.
Още през септември президентът Путин предупреди, че ако Западът одобри използването на ракети с голям обсег от страна на Украйна, това ще значи, че страните от НАТО, САЩ и Европа пряко участват във войната.
Кремъл определи решението на Джо Байдън като „безразсъдно“ и допълни, че ако Украйна използва ракетите с голям обсег, Москва ще отговори подобаващо.
Кога ще дойде краят на конфликта
Мониторинговата мисия за човешките права на ООН потвърждава смъртта на 11 743 украински цивилни и хиляди ранени вследствие на атаките, започнали на 24 февруари 2022 година. По този повод президентът Зеленски сподели, че войната трябва да приключи догодина чрез дипломатически средства.
За да спре атаките си обаче, Украйна трябва да получи гаранции за сигурността на границите и гражданите си. Кремъл сподели, че ще иска Украйна да прекрати намеренията си за влизане в НАТО, както и да се оттегли от четирите територии, които в момента са частично контролирани от Русия.
Това обаче би означавало тоталната капитулация на Киев по отношение на конфликта. Конфликтът между Русия и Украйна породи изключително тежка криза в отношенията между Москва и Запада. Това не се е случвало от времето на Студената война и по-точно от Кубинската ракетна криза през 1962 г.