"От България има постъпили редица сигнали към Европейската прокуратура. Тепърва ще стават ясни тези, които заслужават по-голямо внимание".
Това заяви пред медиите служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов относно състоялата се среща с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши в България.
Какво очаква Европа от нас
„Това, което тя очаква, е да има сътрудничество както с Прокуратурата, така и с други органи в България, включително и с такива от системата на МВР. Според мен това е правилно, защото колкото е по-задълбочено е това сътрудничество, толкова по-добре.”, каза още той.
„Посещението на европейския главен прокурор беше изцяло работно. Темите, които обсъдихме, не са обхващали въпроси извън проблематиката, засягаща нейната дейност.
Най-важният резултат от тази визита беше, че ще стартира бързо попълването на останалите места - 6 от 10, на българските европрокурори.", коментира Стоилов.
„Добре е, че се засегнаха и някои други теми, които се отнасят до правната система на България. Например за специализираното правосъдие, което става ясно, че е повече политически, отколкото юридически въпрос. Това е в компетенцията на българските власти", каза още той.
По думите му констатация на Лаура Кьовеши е, че специализираното правосъдие е излишно и че дали ще го има, зависи повече от предложението на министъра на правосъдието, на правителството и на парламента.
"Тя изрично заяви, че се преследват определени престъпления. Няма списък от хора, които трябва да понесат отговорност, но трябва да се знае, че е необходимо да има проверки и разследване по високите етажи на властта и те трябва да приключват бързо и с ясен резултат", посочи Стоилов.
„Магнитски“ и къде е България в него
В националното законодателство липсва каквато и да е правна рамка, която да е продължение на санкциите по глобалния закон „Магнитски”. Така не може да бъде направен точен подбор на лицата, които да влязат в така наречения „черен списък” на свързаните с уличените от САЩ.
Такова мнение изрази пред медиите адвокат Адриан Боянов.
„Ако не бъде направен адекватен подбор по ясни критерии, ще се изпадне в абсурдна ситуация на асоциирани лица. Там ще попаднат хора, които категорично не са участвали в търговските сделки на Пеевски и Божков”, заяви Боянов.
Според него трябва на всички юридически лица, които под една или друга форма са свързани с Пеевски и Божков, да им се направи проверка, да им се прегледат финансовите отчети и договорите. „Ако се установи нещо нередно, тогава всички лица свързани с тази фирма да влязат в някакъв „черен списък”, коментира Боянов.
Според него е необходима задълбочена проверка преди някой да бъде добавян в „черния списък”.