Протестната вълна „Бойкот на супермаркетите“, която през изминалите две седмици заля голяма част от Балканите, днес ще се проведе и в България. Страната ни не остана безучастна към инициативата, тъй като в последните години се наблюдава значително показване на основни хранителни продукти.

Организаторите на протеста у нас настояват държавата да въведе таван на 70 основни хранителни стоки. Общо четири организации обявиха бойкот и апелираха гражданите на страната да се включат.

Според организаторите на бойкота на супермаркети в България страната ни е най-бедната в Европейския съюз, а за сметка на това цените на основни продукти като месо, мляко и млечни продукти са значително по-високи.

Данни от Евростат показват, че през 2023 г. цените на стоките и услугите в България са 60% от средноевропейските. Що се отнася до цените на месото, хляба и рибата – в страната ни средната цена е приблизително около 70% от средната за Европейския съюз, а млякото, сиренето и яйцата са 127% от средните цени в ЕС.

Важно е да отбележим също, че инфлацията в България е с пъти по-ниска, от тази, регистрирана през 2022 година – през декември 2024 г. тя е 2.2%, докато през декември 2022 г. е 16.9%. Тоест, би трябвало цената на стоките и услугите да бъде значително по-ниска.

Може ли държавата да повлияе на цените

Една от целите на протестната инициатива е да накара управляващите да сложат таван на цените на някои хранителни продукти. Партиите в парламента отново се разделиха, като част от тях подкрепят бойкота и необходимостта от влияние върху цените на стоките, а другите смятат, че това е в разрез със свободната пазарна икономика.

„БСП – Обединена левица“ внесе законопроект, който да наложи таван на основни хранителни продукти. „ДПС – Ново начало“ също изразиха съгласие с необходимостта от намеса на държавата.

Премиерът Росен Желязков сподели, че не смята за правилно страната да се намесва в свободния пазар на стоки и услуги. Депутатите от ПП-ДБ също изразиха несъгласие срещу контрола на държавата върху цените на хранителните продукти.

Президентът на КТ „Подкрепа“ сподели, че всъщност държавата може да наложи таван и това няма да доведе до фалит на магазини или производители – такъв е примерът с лекарствата и аптеките.

Реакцията на супермаркетите

Бойкотът на супермаркетите е предвиден за днес – 13 февруари. Дни преди това обаче някои хранителни вериги обявиха промоции на голяма част от продуктите си.

Браншовите организации от хранително-вкусовата промишленост пък реагираха остро срещу предлаганите законопроекти за таван на цените и надценките.