По-рано тази седмица множество безжични радиостанции, пейджъри и уоки-токита бяха взривени в Ливан, което доведе до жертви и множество ранени. Една от най-нищените теми около атаката, разбира се, е какъв е произходът на тези устройства и кога са поставени експлозивите в тях.
Те са били закупени преди около 5 месеца от ливанската въоръжената групировка „Хисбула“, а произходът на част от устройствата – пейджърите е от Тайван. Унгарски медии обаче посочиха, че пътят на тези устройства е минал през България. Изявлението, че страната ни е работила с „Хисбула“ предизвика притеснението на официалните власти.
Разбира се, тази ситуация задейства съвместна проверка на ДАНС, Националната агенция по приходите, Министерството на вътрешните работи и Агенция „Митници“. Резултатът – в България не са внасяни, изнасяни или произвеждани комуникационни устройства, които да отговарят на тези, които бяха взривени в Ливан и Сирия на 17 септември.
В изявлението си ДАНС добави, че не са реализирани митнически операции с комуникационно оборудване. По време на проверката е установено, че фирмата Норта Глобъл ЕООД, която бе спомената от унгарските медии, и нейният собственик не са извършвали сделки, свързани с въпросните пейджъри. ДАНС потвърдиха, че също така няма финансови операции, свързани с други фирми в България, нито пък междубанкови преводи.
Накратко казано – няма данни, които да потвърждават, че фирмата, регистрирана в България, е извършвала операции, които да попадат в обхвата на Закона за мерките срещу финансиране на тероризма.
Разпитан бе ръководителя на фирмата за пейджъри, която е свързана с взривовете
Междувременно в Тайван бе разпитан ръководителя на фирмата, която е свързана с пейджърите, които бяха взривени в Ливан по-рано тази седмица. Множество снимки на унищожените устройства показват, че въпросните пейджъри са произведени от фирма, наречена „Голд Аполо“.
Нейният основател Шех Джинг-куанг заяви, че компанията не е произвела устройствата, които са използвани при планираната атака. Той посочи, че въпросните пейджъри са произведени от компанията Би Ей Си, която е базирана в Будапеща и която има лиценз за използване на марката „Голд Аполо“. На разпит също е била и собственичката на компанията „Аполо Систъмс“ – Тереза Ву. По-рано през седмицата Шех заяви, че връзката му с унгарската фирма е била жена, носеща името Тереза.
Не е ясно каква е връзката между „Аполо Систъмс“ и „Би Ей Си“. Тайванските власти продължават разследването по случая. Към момента не може да се установи откъде точно идват пейджърите, които се взривиха в Ливан, както и в какъв момент са поставени експлозивите в тях.