Изключително сериозни критики бяха отправени към България и нейното управление по време на закритото заседание на мониторинговата група за върховенството на закона в Европейския парламент, на която бе обсъдена ситуацията в страната. Това се случи още в края на месец август, а до ден днешен нещата ескалират.
Работи ли главният прокурор по публикуваната в испанските медии информация за разследване на схема за пране на пари в Барселона, за която има твърдения, че е свързана с премиера Бойко Борисов? Това е бил един от 29-те въпроса, които са били зададени към офиса на Иван Гешев от мониторинговата група към комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред на Европейската комисия.
Какво се случи на заседанието
В края на миналия месец Комисията проведе закрито заседание за ситуацията у нас. На него обаче не присъстваха представители на българските власти.
В публикуваните на сайта на Европейския парламент въпроси към българското правителство, вицепремиера, главния прокурор и заместник-правосъдния министър, евродепутатите от мониторинговата група питат на какъв етап е разследването, след като сигнали за този случай има още от миналата година. Същия въпрос те задават и по повод появилите се аудиозаписи, за които се подозира, че са на премиера, съдържащи заплахи да изгори евродепутатката Елена Йончева.
"Какви конкретни мерки е предприела прокуратурата в борбата срещу корупцията, разследвани ли са политици, повдигнати ли са обвинения срещу тях и от коя партия са по-голямата част - от управляващата или от опозицията?"
Това е друг въпрос, отправен към прокуратурата и конкретно към заместник-главния прокурор Красимира Филипова. От ЕП питат и за предложените промени в Конституцията предвид продължаващите протести в страната, както и за концентрацията на собствеността на медиите.
Евродепутатите напомнят, че страната ни е на 111-о място по индекса на свобода на средствата за масова информация и има сигнали за заплахи към журналисти. По тази причина от мониторинговата група настояват да знаят какво ще направи правителството, за увеличаване на прозрачността на собствеността на медиите, за насърчаване на плурализма в това отношение и гарантиране безопасността на журналистите.
Сериозните критики, отправени към правителството ни
"По мое мнение българските власти бяха подложени на една наистина унищожителна критика заради начина, по който провеждат съдебната реформа у нас; заради личността и действията на главния прокурор; заради липсата на неговите действия; заради липсата на главен прокурор; заради липсата на отчетност при неговата фигура; заради липсата на независим орган, който да бъде натоварен с разследването на евентуални престъпления или нарушения от страна на главния прокурор; заради неяснотите, които има около бъдещата промяна на Конституцията, която много от панелистите определиха като, меко казано, тревожна", каза журналист, участвал на заседанието пред българското радио.