Президентът на САЩ Джо Байдън подписа законопроект, изискващ разсекретяване на разузнавателни материали за потенциалните връзки между избухването на пандемията COVID-19 и лаборатория в китайския град Ухан, предаде АФП.

"Трябва да стигнем до дъното на произхода на COVID-19..., включително потенциалните връзки с Института по вирусология в Ухан", заяви Байдън в изявление.

"При прилагането на това законодателство моята администрация ще разсекрети и ще сподели възможно най-много от тази информация", добави той.

COVID-19: Четирима починали и 200 новозаразени за последното денонощие у нас

"Споделям целта на Конгреса за разкриване на възможно най-много информация за произхода" на COVID, каза той.

Байдън заяви, че през 2021 г., след встъпването си в длъжност, е "наредил на разузнавателната общност да използва всички налични инструменти за разследване".

Тази работа "продължава", но ще бъде оповестена възможно най-много информация, без да се причинява "вреда на националната сигурност", каза той.

Пекин категорично отхвърля възможността изтичане на информация по време на изследванията в лабораторията в Ухан да е отключило глобалната пандемия.

Поредна жестокост над животни

В Монтана тровят улични и дворни котки най-вероятно с антифриз. За по-малко от седмица над 10 котки са били отровени. Според ветеринаря д-р Стоян Даков случайни минувачи водят в неговата клиника котки, намерени в състояние на отпадналост и повръщане.

"Треперят, имат некоординирани движения, гърчове. От едно обикновено повръщане към безпомощно неврологично състояние.

След приемане на отровата котката има временно неразположение и повръщане. По-сериозните признаци настъпват след няколко дни, когато има сериозно увреждане на вътрешни органи и вече не може да се помогне.", обясни той.

По думите му както от Монтана, така и от околните села се случва периодично да му карат натровени котки.

"На признаците на животното и изследванията, които пускаме, познаваме каква е отровата. В последна фаза на натравяне приспиваме котките, за да не се мъчат. Отровата, която открихме запушва бъбреците и те спират да работят.

Единствено, ако стопанин забележи, че животинчето му е яло от непознати купички и го доведе по-рано, можем да го спасим, но след 3-4 дни вече е твърде късно.", разкри ветеринарят.