За да постига целите си, всеки човек трябва да трупа определени знания и да развива определени умения, които да го тласкат напред. Едно от нещата, върху които всеки един от нас трябва да работи неуморно, е креативността.
Много хора смятат, че креативния начин на мислене е нещо, което или го имаш, или го нямаш – като божествен дар. Всъщност това изобщо не е така – всеки един човек е надарен с това умение, но за да бъде то плодотворно, е необходимо да се развива чрез различни техники.
Защо всъщност е важна креативността? Чрез нея човек може да намери неочаквано решение на даден проблем, да излезе извън установените рамки, да създаде нещо ново (продукт, изкуство) и т.н. Креативното мислене може да Ви помогне както в чисто битови ситуации, така и в работата, личния живот. Ако успеете да подобрите това си умение, то несъмнено много повече врати ще се отворят пред Вас. Как обаче може да се развие креативното мислене?
Любопитството е ключът
Креативното мислене започва с любопитството – именно затова е важно никога да не спирате да задавате въпроси и да се опитвате да намерите различни отговори на един въпрос. Така ще можете да достигнете до нови идеи и ще можете да поглеждате към дадена ситуация или проблем през различна перспектива.
Промяна на средата
Монотонността на ежедневието значително може да „приспи“ креативността. Ето защо е добре да разчупвате деня като сменяте средата – излезте на разходка в обедната си почивка, посетете непознато до момента място през почивните дни. Така ще стимулирате въображението си, а това пък несъмнено ще породи интересни и оригинални идеи.
Не спирайте да се учите
Знанието и опитът несъмнено могат да развият креативното мислене. Четенето на книги, посещаването на музеи, театри, гледането на филми, слушането на разнообразна музика – всички тези неща могат да дадат „храна за размисъл“. Когато четете, гледате, слушате различни неща, можете да достигнете до по-интересна и иновативна идея.
Почивката също не бива да се пренебрегва
Всеки е имал моменти, в които сякаш въображението и креативността се изпаряват. Това често се дължи на преумора, напрежение, стрес и т.н. Ето защо е важно и абсолютно задължително да отделяте достатъчно време за релаксация – било то чрез медитиране, йога, разходка сред природата или просто да се отпуснете на дивана с книга в ръка.
Практиката е в основата
Както вече неколкократно споменахме, креативността е умение, което трябва да се насърчава, за да се развива и да бъде от полза на човека. Ето защо е необходима практиката – опитайте всеки ден или всяка седмица да рисувате, пишете, да създавате музика, да измисляте нови идеи. По този начин ще тренирате ума си, а това пък ще „роди“ интересни решения за определени ситуации и проблеми.